RSS Карта сайта

Випадкове фото

Погода

волог.:

тиск:

вітер:


Чернівецька обласна організація Всеукраїнської громадської організації «Захист дітей війни»

Обласна організація дітей війни була створена ще в 1997 році зусиллями Геннадія Татарченко, який на той час працював директором заводу «Граніт». А ініціатива та ціленаправленість цієї роботи надходили від члена Всеукраїнського організаційного комітету по створенню такої громадської організації – Віктора Обдуленка, секретаря обкому СПУ.

Своєї активності, вже як обласна організація «Захист дітей війни», вона набула з травня 2008 року коли її діяльністю та координацією почали опікатися партійні комітети обласної організації СПУ.

Зареєстрована обласна організація ВГО «Захист дітей війни» в обласному управлінні юстиції 8 травня 2008 року.

2 грудня 2009 року, виходячи з масового звернення пенсіонерів – дітей війни в суди першої інстанції з адміністративними позовами до органів Пенсійного фонду щодо виплати щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, які залишаються не задоволеними через байдужість влади до цієї категорії населення, зокрема відсутність коштів на ці потреби в Пенсійному фонді України, бюро обкому СПУ та фракція соціалістів у обласній раді на своєму спільному засіданні вирішили ініціювати звернення депутатів обласної ради до Президента України, прем’єр-міністра України, Голови Верховної Ради України щодо виконання у повному обсязі Закону України «Про соціальний захист дітей війни». У зверненні, яке було підготовлено і подано для схвалення сесією облради, включалося прохання передбачити в Державному бюджеті України на 2010 рік кошти на виплату дітям війни законних тридцятивідсоткових надбавок до пенсій та на ліквідацію заборгованості по цих виплатах, починаючи з 1 січня 2006 року.

Діти війни, які пікетували приміщення облради з вимогою підтримати це звернення, були сповнені оптимізму, що обласна рада нарешті стала на їхній бік. Їм стало відомо, що сесія, яка відбулась 3 грудня 2009 року, включила в порядок денний це питання, а саме:  «Про звернення депутатів обласної ради до Президента України, прем’єр-міністра України, Голови Верховної Ради України щодо виконання у повному обсязі Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Проте за обнадійливою назвою текст прийнятого звернення виявився ніяким. Зокрема, у ньому наголошувалося, що дітям війни надбавки до пенсій в 2008 році виплачувались відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 р., яка набрала чинності з дня її прийняття в наступних розмірах: з 22 травня –48,10 грн., з 1 липня – 48,20 грн. та з 1 жовтня – 49,80 грн. Тобто 10% мінімальної пенсії за віком. У своїх постановах суди першої інстанції області записували: «Визнати відмову управління Пенсійного фонду щодо нарахування та виплати щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за такий-то період неправомірною». І далі: «Зобов’язати управління Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком за цей період із врахуванням проведених виплат». Тобто суди вважали, що постанова уряду не мала законної сили, бо не може стояти вище за Закон.

Беручи до уваги, що понад 6 тисяч дітей війни області отримали подібні постанови судів та враховуючи мотивацію управлінь Пенсійного фонду, які не виконують рішення судів, посилаючись на відсутність коштів на ці потреби, фракція соціалістів і виступила з названою вище ініціативою. У той же час у прийнятому зверненні цей факт замовчується. У ньому, зокрема, записано, що впродовж 2008-2009 років до судів Чернівецької області звернулося 5,5 тисяч пенсіонерів з вимогою щодо зобов’язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування їм підвищення до пенсій в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату. А про те, що суди зобов’язали це зробити, у Зверненні - ані слова.

Підсумком сесії стало наступне: «…просимо Вас привести у відповідність законодавчі акти, які регулюють питання підвищення до пенсій дітям війни, як того вимагає  ухвала Конституційного суду України № 27-у/2009 від 19.05.2009». Слід зауважити, що посилання на вищезазначену ухвалу Конституційного суду України є некоректними, бо вимог по суті і немає. В ухвалі ясно записано: «Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення терміна (словосполучення) «мінімальна пенсія за віком», що міститься у статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»… тлумачення терміна (словосполучення) «мінімальний розмір пенсії за віком», використаного в частині першій статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Можна не сумніватись, що звертаючись до Конституційного суду, Пенсійний фонд України мав зовсім іншу мету – затягнути виплату законних надбавок до пенсій.

Оцінюючи прийняте Звернення, можна було стверджувати, що обласна рада в тодішньому складі не наважилася відкрито попросити (!) у вищих посадових осіб закласти в Державному бюджеті кошти на виплату надбавок до пенсій в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, на той час – 149,40 гривень щомісячно, а не 49,80.

16 грудня 2009 року в конференц-залі готелю «Черемош» відбулись збори Чернівецької обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Захист дітей війни». Із звітом  роботи правління обласної організації дітей війни та завдання щодо підвищення її ефективності виступила голова обласної організації Галина Макарівна Духно. Вона констатувала, що особливої конкретності і цілеспрямованості робота обласної організації набула з 6 травня 2008 року, коли за сприяння обкому Соцпартії та особистої наполегливості його першого секретаря Кучерявої С.І. були проведені збори, рішення яких взято до виконання. І вже 8 травня організація була зареєстрована в обласному управлінні юстиції. Того ж року завершено створення районних організацій. Наступним кроком в організаційній роботі було створення сільських осередків дітей війни. За підтримки районних комітетів СПУ ця робота активно проводилась у Сокирянському та Кіцманському районах (перші секретарі райкому СПУ Кордонський В.В., Бординюк С.І.) – створено відповідно 15 та 30 сільських організацій дітей війни, а також налагоджується в Кельменецькому районі (Піхут А.В.) – 6, Заставнівському та Сторожинецькому районах (Бондарчук Г.Ю., Іліка І.О.) – по 5 організацій. Всього в області на той час було створено 67 сільських організацій дітей війни. Далі доповідач поінформувала, що на день проведення  зборів «через суди першої інстанції області пройшло понад 10 тисяч позовів, більшість з яких задоволена, правда, частково. Ця перемога здобута завдяки багатьом нашим активістам. Послідовно і наполегливо займаються допомогою дітям війни у оформленні адміністративних позовів голови Вижницької,  Новоселицької, Сторожинецької та Хотинської районних організацій Нечепоренко Віталій Кирилович, Безушко Василь Іванович, Лось Павло Васильович та Костинчук Роман Миколайович, Розтоківської сільської організації Путильського району Шинкарюк Кузьма Гаврилович. У той час, коли в  Першотравневому та Шевченківському судах всіляко затягувався розгляд справ у Садгірському районі голова районної організації Євдощук Ганна Луківна зуміла налагодити співпрацю з управлінням Пенсійного фонду та районним судом на користь дітей війни»

У роботі зборів дітей війни взяв участь і виступив Голова Соціалістичної партії України, кандидат на посаду Президента України Олександр Мороз (перед цим він зустрівся з партійним активом області). У своєму виступі він наголосив, що йде на вибори, щоб сказати людям правду про причини сьогоднішнього безладу в державі і сподівається на підтримку тих 40% виборців, які ще не визначилися, за кого голосувати. Навів приклади розкрадання державних коштів вищими посадовцями в державі, про 20-відсоткові відкати при рефінансуванні приватних банків, про газові оборудки, про необхідність запровадження смертної кари для тих, хто розкрадає бюджетні кошти у великих розмірах, про те, що всі учасники президентських перегонів - це ліберали, які в першу чергу будуть дбати про свій бізнес за рахунок державних коштів, а не про інтереси простої людини. Але якщо вони здебільшого приховують свою приналежність до лібералів, то земляк буковинців Арсеній Яценюк відкрито про це говорить.

Велась розмова про відповідальність виборців за свій вибір і необхідність захисту результатів волевиявлення громадян. «Ми не можемо платити такі кошти членам дільничних комісій, як це роблять БЮТівці чи регіонали. І не будемо це робити», – сказав О. Мороз. Це підкуп виборців. Є сподівання, що члени дільничних комісій від СПУ будуть працювати на совість, розуміючи, що участь лідера соціалістів у виборах президента - це не стільки його справа, як справа всіх, хто хоче перемін на краще.

На запитання із залу він зрозуміло і доступно розкрив тему так званої зради. Він не шкодує, що стояв на Майдані в 2004 році. Підтримка Ющенка В.А. була на основі угоди: політична реформа, виведення військ з Іраку, недопущення розбазарювання землі та ряд соціальних гарантій для людей. Так звані патріоти, які рядяться у вишиванки, шаровари і оселедці, заради особистої вигоди і настанов із-за океану готові віддати головне багатство України – землю. Наша земля потрібна, щоб зміцнити американський долар, який тиражується без економічного підґрунтя. Зараз долар реально коштує 10 центів. З біллю говорилося про занепад сільського господарства.

Багато питань стосувалося соціального захисту дітей війни та діяльності соціалістів у цьому напрямку. Учасники зборів довго не відпускали із залу О.О. Мороза, який поспішав до Івано-Франківська.

У обговоренні звіту голови обласної організації ВГО «Захист дітей війни» щодо проведеної роботи взяли участь: голова Садгірської районної організації ВГО «Захист дітей війни» Євдощук Ганна Луківна, перший секретар Сокирянського райкому СПУ Кордонський Василь Васильович, депутат обласної ради від СПУ Плегуца Матвій Дмитрович, перший секретар обкому СПУ Кучерява Світлана Іванівна. В основі їх виступів була тема боротьби дітей війни Буковини за свої права, розповідь про перепони, які чинить місцева влада і суди у цій законній справі. Перед присутніми виступили гості із Закарпатської області, які поділилися досвідом своєї роботи з відстоювання в судах інтересів дітей війни.

Зустріч відбулась у доброзичливій обстановці.   Збори прийняли звернення до громадськості області та до Львівського апеляційного адміністративного суду. Учасники зборів отримали щойно випущену книгу «Обпалені душі і серця. Діти війни Буковини: долі людські. Документи, спогади, роздуми», яку презентував її автор-упорядник, член Спілки журналістів України Юхим Семенович Гусар. У книзі до кожного біографічного нарису в унісон з його змістом використано поетичні рядки Олександра Мороза. Тому не випадково, що багато присутніх попросили Олександра Олександровича поставити свій автограф на книзі.

Враховуючи велике політичне та історичне навантаження, яке міститься у  Зверненні Чернівецької обласної організації  Всеукраїнської громадської організації «Захист дітей війни» до громадськості області від 16 грудня 2009 року, вважаємо за доцільне повністю подати його текст:

«Шановні краяни! Захищаючи законні права й інтереси дітей війни, ми стикаємося з цинічним протистояння влади та поширенням в засобах масової інформації  фальсифікацій і брехні стосовно нашої діяльності. Не «прив’язуючись» до виборчих кампаній, ми упродовж останніх двох років на теренах області надаємо безкоштовну юридичну і методичну допомогу дітям війни у відстоюванні в судах свого законного права на отримання 30-відсоткової надбавки до пенсій.

Щоб відвернути увагу дітей війни від свого права на соціальні пільги і гарантії 14 листопада 2008 року з подачі керівництва Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області було прийнято і розтиражовано звернення колегії обласної ради до буковинських пенсіонерів – дітей війни. В ньому безсоромно записано, що масове звернення з позовами до суду «носить провокаційний характер» та «спрямоване на дезорганізацію судової системи держави», а також «…на дискредитацію в очах необізнаних у правових тонкощах громадян діючої влади». І навіть є «ланцюжками однієї, досить продуманої політики знищення економіки і демократії в Україні». За логікою влади люди, які звертаються до суду на законних підставах, є необізнаними громадянами, що нищать економіку і демократію.

Як це в’яжеться з нинішніми реаліями, коли вже понад 6 тисяч «необізнаних громадян» виграли адміністративні справи і не зруйнували при цьому судову систему? Щоправда, переконались про крайню необхідність її реформування. Адже в деяких судах області вони на собі відчули ганебну практику тяганини і упередженого розгляду справ.

На жаль, подібна кампанія продовжується. У листопаді цього року окремі регіональні газети роз тиражували повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України  в Чернівецькій області, у якому стверджується, що про дітей війни згадують тільки перед кожними черговими виборами і що заради здобуття  додаткових відсотків свого рейтингу хтось збирає у довірливих пенсіонерів паспорти, порушуючи при цьому українське законодавство.

Але ж це неправда. Громадськість області повинна знати, що саме ми, представники обласної організації ВГО «Захист дітей війни», яка зареєстрована в органах юстиції і діє в правовому полі згідно з Конституцією України, займаємося захистом в судах законних прав та інтересів дітей війни, а не «деякі політики», як це комусь вигідно представити. Люди самі приходять до нас по допомогу. І вони отримують кваліфіковану юридичну допомогу завдяки нашим активістам та представникам обласної організації «Правозахист».

Ми свідомі того, що наразі в Пенсійному фонді України коштів для  виконання зобов’язань щодо виплати дітям війни щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком не передбачено. І ті, хто безпосередньо причетний до цієї справи, повинні не займатись політиканством, а домагатись, щоб такі кошти були. У зв’язку з цим ми ще раз звертаємося до обласної влади прийняти конкретне звернення до вищих посадових осіб держави з проханням передбачити в Державному бюджеті України на 2010 рік кошти на виплату дітям війни законних надбавок до пенсій та ліквідації заборгованості по цих виплатах, починаючи з 2006 року.

Ми не приховуємо, що свою організаційно-методичну та правозахисну роботу проводимо за активної підтримки Соціалістичної партії України та особисто її лідера Олександра Мороза. Соціалісти були ініціаторами прийняття і авторами Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Вони добилися початку його фінансування у 2007 році. Не було б перевороту, організованого В.Ющенком і Ю.Тимошенко, якби закон повністю фінансувався з 2008 року.

Враховуючи їх  послідовну позицію і наполегливість щодо виконання наших інтересів, ми звертаємося до вас, шановні виборці, з проханням підтримати на президентських виборах кандидата від Соціалістичної партії України О. О. Мороза!

Це мудрий і чесний політик, який завжди ставив і ставить загальнодержавні інтереси вище своїх особистих.

Це єдиний з-поміж кандидатів від влади, не замішаний у корупції, хабарництві та інших неблаговидних вчинках.

Його основні програмні засади нам близькі і зрозумілі: Владі – диктатуру закону. Людям – справедливість і надію. Державі – перспективу.

Голосуючи за Мороза О.О., ви голосуєте за себе. Всі інші варіанти не для вас.

Допоможіть собі самі!

Разом – до перемоги!»

            З часом суди І інстанції стали на боці дітей війни і здебільшого почали приймати позитивні рішення щодо зобов’язань управлінь Пенсійного фонду України виплачувати  їм 30-ти відсоткову надбавку до пенсій. А з ІІ кварталу 2011 року в рішеннях судів навіть появилися записи: « Постанова підлягає негайному виконанню». Це давало можливість позивачам отримувати відсуджені кошти, не чекаючи рішень Вінницького апеляційного адміністративного суду. Адже на всі рішення судів І інстанції управління Пенсійного фонду оскаржували.

Але так тривало не довго. Всупереч вимогам статті 22 Конституції України, в червні 2011 року за поданням Кабінету Міністрів України, Верховна Рада України прийняла, а Президент підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», яким установлено, що надбавки до пенсій, які передбачені пільговикам виплачуються «… у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік». Стало очевидним, що саме найбільш соціально незахищеним громадянам, фінансового ресурсу не вистачатиме. Надбавка до пенсії  в 2011 році виплачувалася в розмірі 49,8 грн.  замість законних 234 грн.

Сподіваючись на торжество Закону, чимало з цих людей пройшли через суди, отримавши позитивні рішення щодо зобов’язань управлінь Пенсійного фонду України виплатити передбачені надбавки до пенсій. Але щоб узаконити свою бездіяльність стосовно їх виконання, Кабінет Міністрів України подав у Верховну Раду України Законопроект «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», яким передбачено розпочати виплату заборгованості за рішеннями судів починаючи з 2013 року. 

Виходячи із зазначеної вище ситуації діти війни Буковини продовжують боротьбу. З 15 листопада 2011 року був розпочатий збір підписів дітей війни, чорнобильців, пенсіонерів військової служби та інших категорії населення, яким законодавством України передбачена пільгова надбавка до пенсій, а точніше компенсація за втрачене здоров’я при відбудові народногосподарського комплексу в післявоєнні роки, ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при виконанні військового обов’язку та інше під зверненням до Президента України В. Ф. Януковича, Прем’єр – міністра України М. Я. Азарова, Голови Верховної Ради України В. М. Литвина з вимогою припинити практику прийняття законів, що спрямовані на руйнування соціальних гарантій, а також закласти в Державний бюджет 2012 року кошти на доплати до  наших пенсій в повному обсязі, передбачених діючими законами про соціальні пільги. На початку грудня 2011 року пакет підписів був відправлений адресатам. Є вже відповідь з Секретаріату Президента України та від Верховної Ради України про отримання колективного звернення. Але позитивної реакції немає.

Боротьба із сподіванням продовжується.

 14.01.2012   root Вернутися Роздрукувати
 
 
Яндекс.Метрика